Otyłość – choroba cywilizacyjna

Otyłość – choroba cywilizacyjna

W związku z rozwojem nowoczesnych technologii, które mają ułatwiać nam życie, pojawiło się wiele problemów, z którymi nie musieliśmy borykać się wcześniej. Siedzenie przez większą część dnia, spożywanie sztucznie przetwarzanej żywności, pośpiech i stres doprowadzają do występowania w społeczeństwie wielu chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest otyłość.

            Niestety problem ten nie dotyka tylko osób starszych, u których proces przemiany materii jest wolniejszy. Coraz więcej młodych ludzi, a także dzieci zmaga się z nadwagą, która może przerodzić się w otyłość. Wiąże się to z tym, że większość czasu spędzamy siedząc, a zamiast aktywności fizycznej, najczęstszą rozrywką jest komputer i TV.

Otyłość cechuje się nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej.

W znacznej części jest skutkiem dostarczania do organizmu zbyt dużej ilości kalorii oraz braku ruchu przez dłuższy czas. Mówi się wtedy o dodatnim bilansie kalorycznym. Układ trawienny nie spożytkuje całej energii na podstawowe funkcje życiowe, więc pozostała część jest magazynowana. Tendencje gromadzenia się tkanki tłuszczowej dzielimy na dwa typy.

Pierwszy z nich to jabłko, mówimy wtedy do otyłości brzusznej, a drugi – gruszka, nagromadzenie tkanki tłuszczowej jest widoczne w okolicy ud i pośladków.

Otyłość jest wypadkową kilku czynników – genetycznych, behawioralnych, środowiskowych i społecznych. Trzeba pamiętać, że one jedynie predysponują do danego typu budowy, ale ciężką pracą można to zmienić.

Najprostszym narzędziem do rozpoznania i kwalifikacji otyłości zgodnie z kryteriami WHO, jest BMI (Body Mass Index), czyli wartość masy ciała i wzrostu. Wynik analizuje się ze stałymi:

  • poniżej 18,5 – niedowaga,
  • od 18,5 do 24,9 – waga prawidłowa,
  • od 25 do 29,0 – nadwaga,
  • od 30,0 do 34,9 – otyłość I stopnia,
  • od 35,0 do 39,9 – otyłość II stopnia,
  • powyżej 40 – otyłość III stopnia, zwaną też olbrzymią.

Wskaźnika tego nie stosuje się u kobiet w ciąży, sportowców, osób starszych i rosnących dzieci, ponieważ wyniki mogą być niemiarodajne.

Zbyt duża masa ciała doprowadza do wielu chorób.

Otyłość – Choroba Cywilizacyjna

Główne konsekwencje zdrowotne związane z otyłością i nadwagą to:

  • cukrzyca typu 2,
  • choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy i nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu oddechowego (zespół bezdechu nocnego),
  • niektóre nowotwory złośliwe,
  • choroby zwyrodnieniowe kości,
  • problemy psychologiczne,
  • zmniejszona wydolność tlenowa organizmu,
  • spadek jakości życia.

Duże znaczenie dla walki z otyłością ma wysiłek fizyczny, przede wszystkim aerobowy o średniej intensywności (w okolicach 75% tętna maksymalnego), przez co najmniej 30 min. Dopiero po tym czasie organizm wykorzystuje energię z tkanki tłuszczowej.

Dla osób, które mają już doświadczenie z treningiem polecane jest stosowanie interwałów. Metoda ta polega na krótkich bardzo intensywnych ćwiczeniach, których efekt spalania utrzymuje się jeszcze przez długi czas po zakończonym treningu (efekt EPOC).

Osoby otyłe często borykają się z przeciążeniem układu ruchu i wiele aktywności wywołuje ból stawów ze względu na zwiększony nacisk.

Rozwiązaniem tego problemu są zajęcia w wodzie, takie jak pływanie czy aqua aerobik. Środowisko wodne odciąży stawy, likwidując bóle kręgosłupa oraz stworzy możliwość do zwiększenia zakresu ruchu.

Podejmowana aktywność nie będzie sprawiała trudności, a ryzyko kontuzji czy zniechęcenia do zajęć jest znacznie mniejsze. Wpływ wysiłku fizycznego na organizm człowieka otyłego jest wielopoziomowy. Oprócz spalania tłuszczu poprawia wydolność oraz pomaga utrzymać lub zwiększyć siłę i masę mięśniową.

            By sukcesywnie tracić na wadze, dodatkowo należy stosować dietę ubogokaloryczną. Jest dużo diet redukcyjnych, oto parę z nich:

  • dieta śródziemnomorska,
  • dieta DASH (niskosodowa),
  • dieta wegańska,
  • post przerywany.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w programie odżywiania, warto skonsultować się z dietetykiem. Indywidualnie dobrany jadłospis przez profesjonalistę na pewno będzie lepszym rozwiązaniem niż kulinarne eksperymenty. Każda dieta odchudzająca wiąże się nie tylko z redukcją masy ciała, ale również ze zmianą nawyków żywieniowych, powinna być bogata w witaminy i składniki odżywcze. Ich niedobór, może skutkować osłabieniem organizmu (wypadanie włosów, łamliwe paznokcie), wystąpieniem wielu chorób (anemia, osteoporoza), a powrót do dawnych posiłków – efektem jo-jo.

            Złe nawyki żywieniowe i nie tylko prowadzące do otyłości, tworzą się często przez całe życie. Warto zwracać uwagę już od najmłodszych lat co i ile jedzą dzieci oraz jak spędzają wolny czas. Nierzadko się zdarza że przyczyną tej choroby są rodzice przekarmiając pociechę.

            W odchudzaniu ważne jest, aby wyznaczać sobie proste cele i starać się je osiągnąć małymi krokami. Nie można się poddawać, nawet mimo niepowodzeń w kontynuacji diety czy braku wytrwałości w ćwiczeniach. Zdrowie i lepsze samopoczucie z osiągniętych efektów jest tego warte. Z otyłości można się skutecznie wyleczyć!

Zadzwoń do nas i wybierz swój trening. 

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA w AQUA FORMA

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

Zmobilizuj siebie i znajomych!

Pozdrawiamy

Beata i Filip 🙂     

 

Bibliografia:

  1. World Health Organization. Body mass index – BMI (dostęp 27.04.2021)
  2. Łuszczyńska A.; Nadwaga i otyłość; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
  3. Osiński W.; Nadwaga i otyłość. Aktywność fizyczna w profilaktyce i terapii; PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
  4. Wiśniewska A. L.; Oblicza otyłości. Interdyscyplinarne ujęcie; Difin; Warszawa 2013.
  5. Tounian P.(red.); Otyłość u dzieci; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl