Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna ma na celu skorygowanie istniejących już wad postawy i przeciwdziałaniu nieutrwalonym jeszcze odchyleniom od stanu prawidłowego. Zajęcia polegają na wykonywaniu odpowiednio dobranych przez instruktora ćwiczeń.
Z racji zmniejszających się wraz z wiekiem możliwości kompensacyjnych organizmu zajęcia kierowane są dla dzieci w różnym wieku.
Najczęstsze wady, które gimnastyka korekcyjna pomaga wyeliminować, bądź załagodzić to:
Są różne przyczyny powstawania tych dolegliwości. Do najczęstszych zaliczamy nieprawidłowe i niewystarczające odżywianie, małą ilość ruchu, niedostosowanie stanowiska do nauki/pracy oraz złe nawyki. Zaburzenia powszechnie pojawiają się w okresie szkolnym, kiedy to układ mięśniowy nie nadąża za szybkim wzrostem kośćca. Profilaktycznie już od najmłodszych lat warto zachęcać dzieci do aktywności fizycznej, spędzania czasu na dworze oraz uczyć je właściwych wzorców ruchu i utrzymywania prawidłowej postawy. W pojawianiu się wad duże znaczenie ma podłoże genetyczne, na które nie mamy wpływu. Wady postawy i predyspozycje do ich powstawania mogą być wrodzone, co nie znaczy, że nie można ich wyleczyć. Systematyczna rehabilitacja znacznie przyczynia się do redukcji odchyleń układu mięśniowo-szkieletowego i wspomaga prawidłowy rozwój.
W celu korekcji wad postawy stosuje się wiele metod prowadzenia gimnastyki takie jak: ćwiczenia Klappa, PNF, MDT, psychomotoryka, pływanie korekcyjne, muzykoterapia/choreoterapia, trening zdrowotny i funkcjonalny. Aby leczenie było skuteczne, najlepiej pracować z dzieckiem indywidualnie. Fizjoterapeuta ma wtedy czas i możliwości przeprowadzić dokładną diagnostykę oraz poświęcić pacjentowi całą uwagę. Dodatkowo może też zaoferować inne wspomagające zabiegi, jak masaż, czy oklejanie plastrami kinesiotaping, bądź przy dużych wadach zaproponować ortezę.
W korekcji, ale też w profilaktyce dobrym rozwiązaniem są zajęcia grupowe na sali gimnastycznej czy na basenie. Dobrze by zespoły były małe, a ćwiczący w podobnym wieku i o zbliżonych dysfunkcjach. Instruktor dobiera odpowiednie ćwiczenia, które rozciągną przykurczone mięśnie, a wzmocnią osłabione. Uczestnicy prócz prawidłowych postaw, uczą się współzawodnictwa, zdrowej rywalizacji, kooperacji w grupie, oraz ćwiczą pamięć i koncentrację.
W skrajnych przypadkach niezbędna jest operacja, ale nawet wtedy rehabilitacja jest nieodłącznym elementem powrotu do sprawności. Gimnastyka korekcyjna jest najpowszechniejszą metodą zachowawczą leczenia tych dysfunkcji. Odpowiednio prowadzone zajęcia są dla dzieci nie tylko pożyteczną, ale również atrakcyjną i aktywną formą spędzenia czasu.
ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA w AQUA FORMA
>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<
Mgr Fizjoterapii
Filip Marszałek
Mgr Rekreacji Ruchowej
Beata Lipiec
Bibliografia:
Copyright © All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: Digital-it.pl