Dyskopatia

DYSKOPATIA – Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego

Bóle kręgosłupa są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości bólowych w ludzkiej populacji, zarówno w charakterze ostrym jak i przewlekłym. Ich przyczyną może być między innymi dyskopatia, która w XXI wieku ze względu na zmniejszoną ilość ruchu i siedzący styl życia staje się chorobą cywilizacyjną.

 

Dlaczego więc ruch jest tak ważny?

Do krążka międzykręgowego, czyli potocznie „dysku”, nie dociera żadna tętnica, są one odżywiane tylko w bardzo niewielkim stopniu przez małe naczynka krwionośne, a ich główną formą odżywiania jest dyfuzja i osmoza. Składniki odżywcze takie jak tlen czy glukoza wnikają do środka, gdy ich stężenie jest obniżone, a cały ten proces wspomaga właśnie ruch ! Dobrze odżywiony krążek międzykręgowy jest bardziej uwodniony i elastyczny oraz odporny na obciążenia i mniej podatny na zniszczenia.

 

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego.

„Dysk” składa się z twardych pierścieni włóknistych nadających sztywność, znajdujących się na zewnątrz oraz z galaretowanego jądra miażdżystego usytuowanego w środku i tworzącego amortyzację. W procesie niszczenia krążka jądro miażdżyste przebija pierścienie włókniste i w końcowej fazie dostaje się na zewnątrz, tworząc wypuklinę uciskającą na struktury nerwowe wewnątrz kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.  Proces ten może zachodzić np. podczas nierównomiernego obciążania „dysku”, przy długotrwałej pozycji siedzącej z plecami wygiętymi w literę C, czy też nadmiernego przeciążania kręgosłupa i dźwigania ciężkich przedmiotów w nieprawidłowych pozycjach.

      Dyskopatia najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i dotyczy 4 i 5 kręgu, rzadziej występuje w odcinku szyjnym bądź piersiowym. Wywołuje ona charakterystyczne objawy, takie jak, poza bólem chorej okolicy, również ból promieniujący wzdłuż kończyn „jak po drucie”, który może sięgać aż do palców i wywoływać ich mrowienie, drętwienie, cierpniecie (tzw. rwa kulszowa bądź barkowa), a także przeczulice czy niedoczulicę różnych obszarów kończyn oraz osłabienie, niedowłady i zmniejszenie masy mięśni, które są zaopatrywane przez uciskane nerwy.

      W większości przypadków dyskopatii rehabilitacja w wodzie przynosi poprawę stanu zdrowia oraz funkcjonalności i sprawności ruchowej, gdyż proces zwyrodnieniowy krążka jest odwracalny. Tylko w skrajnych przypadkach niezbędna jest operacja.

Świetną formą rehabilitacji są ćwiczenia w wodzie.

Środowisko wodne połączone z ruchem zmniejsza obrzęk i niedokrwienie chorej okolicy, wywołane uciskiem na nerwy. Dodatkowo zwiększa się ograniczony bólowo zakres ruchu kręgosłupa. Woda dzięki sile wyporu zmniejsza nacisk na siebie powierzchni stawowych stawów międzykręgowych i zwiększa światło otworów międzykręgowych, co przyczynia się do zmniejszenia nacisku na korzenie nerwowe.

       Ważne są również ćwiczenia mięśni brzucha, które pomagają prawidłowo stabilizować kręgosłup podczas różnych ruchów i obciążania i zapobiegają dalszym uszkodzeniom w obrębie krążka.

 

Gdzie można zadbać o swój kręgosłup oraz poddać się REHABILITACJI?

Zapraszamy na zajęcia do >>>Aqaua Forma <<<

>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

Mgr Fizjoterapii Paulina Jabłońska

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW >>>>

 

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl