Pływanie – sport wszechczasów!

PŁYWANIE – Sport Wszechczasów!

 

 Pływanie należy do jednej z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Nie ma ograniczeń wiekowych i jest alternatywą dla osób starszych czy kobiet w ciąży. To stosunkowo tani sport. Do treningu oprócz dostępu do basenu, potrzebny Ci tylko: strój kąpielowy, okularki, klapki, czepek i ręcznik. Jeśli chcesz pływać w akwenach otwartych, oprócz zdrowia i umiejętności nie potrzebujesz tak naprawdę niczego!

Korzyści, jakie niesie ze sobą pływanie.

Ta niezwykła dyscyplina niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia, o które trzeba zadbać samemu. Środowisko wodne zapewnia unikalne warunki do treningu i rehabilitacji. Siła wyporu działająca na pływaka oraz jego ułożenie w wodzie niweluje przeciążenia wynikające z codziennego funkcjonowania w środowisku lądowym.

Dodatkowo w przemieszczanie się do przodu zaangażowane są grupy mięśni na ogół mało aktywnych takie jak: mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, czy kończyn górnych. Ich wzmocnienie często redukuje dolegliwości bólowe kręgosłupa, zapewnia lepszą stabilizację i modeluje sylwetkę. Zazwyczaj pływając poprawnie stylowo, przez większość czasu głowa zanurzona jest w wodzie. Nacisk, który ciecz wywiera na ciało delikatnie utrudnia ruch klatki piersiowej podczas wdechu, zwiększając siłę zaangażowanych mięśni wspomagających nabieranie powietrza.

Oddychanie pod wodą” zwiększa pojemność oddechową płuc, co prowadzi do poprawy kondycji i wydolności tlenowej. Bardzo trudno uzyskać takie efekty pracując nad swoim ciałem w inny sposób.
Sama aktywność fizyczna powoduje dużo pozytywnych zmian w organizmie. Pływanie odchudza. Podczas godziny intensywnego treningu można stracić nawet 600 kcal! Często osoby otyłe mają problem z podjęciem treningu ze względu na przeciążenia stawów, stąd pływanie może być dla nich idealną metodą na odchudzanie. Ciało staje się smukłe i lepiej wyrzeźbione. Cellulit jest mniej widoczny, a skóra staje się jędrniejsza.

Pływanie poprawia pracę serca i całego układu krążenia. Intensywniejszy przepływ krwi wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu mięśnie są lepiej dotlenione i przygotowane do pełnienia swoich funkcji. Jednocześnie obniża się ciśnienie i zwiększa elastyczność tętnic, przez co zmniejsza się ryzyko udaru czy zawału.

Wysiłek fizyczny zwiększa wydzielanie endorfin (tzw. hormonu szczęścia).

W miarę trwania wysiłku wyraźnie odczuwamy poprawę nastroju i mamy lepsze samopoczucie. Badania naukowe wykazały, że osoby regularnie trenujące pływanie rzadziej cierpią na depresję i lepiej znoszą sytuacje stresowe. Pływanie zwiększa mobilność kręgosłupa, w młodym wieku korygując wady postawy. Ponadto zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni na całej ich długości.       

4 Sportowe Style Pływackie

W tej dyscyplinie wyróżniamy 4 sportowe style pływackie, które pozwalają na efektywne przemieszczanie się do przodu:

  • Kraul – Najszybszy styl pływacki, ciało jest statycznie ułożone poziomo w wodzie by stawiało jak najmniej oporu. Angażuje głównie mięśnie grzbietu, piersiowe i kończyn górnych. Ręce i nogi pracują naprzemiennie.
  • Grzbiet – Jedyny styl w którym „leżymy na wodzie” na plecach, w związku z czym nie ma problemów z oddychaniem. Angażowane są mięśnie grzbietu, kończyn górnych. Naprzemienne ruchy rękoma i ułożenie w wodzie pozwalają na „otwieranie” klatki piersiowej, co działa korekcyjnie na takie wady jak „plecy okrągłe” czy odstające łopatki.
  • Klasyczny (żabka) – Najbardziej ergonomiczny ze wszystkich stylów, mobilizuje kręgosłup, pogłębia lordozę lędźwiową. Praca kończyn jest równoczesna (osobno kończyn górnych i dolnych) i symetryczna. Główną siłę napędową pełnią nogi.
  • Motylkowy (delfin) – Najtrudniejszy do nauczenia i najbardziej wyczerpujący. Mocno angażuje do pracy mięśnie całego ciała, wymaga dobrej synchronizacji, oraz dużej siły w związku z czym stosują go tylko doświadczeni pływacy. Ruch tułowiem oraz symetryczna praca rąk i nóg wywołuje charakterystyczne „falowanie” kręgosłupa mobilizując go.

Oczywiście metody skutecznego przemieszczania w wodzie na tym się nie kończą. Istnieje cała masa różnych technik będącą mieszanką elementów powyższych stylów, czy też oryginalnych koncepcji ruchowych. Mają nawet swoje nazwy jak np. pływanie pieskiem, gleich’em. Czasem wykorzystuje się je podczas nauki pływania, w celu lepszego wyczucia wody, lub oswojenia z basenem. Istnieją również lokalne style, charakterystyczne dla danego regionu. Przykładem może być japońskie pływanie „Nihon Eiho” związane z historią i kulturą kraju.

            Pływanie dla wielu osób to świetny sposób spędzania wolnego czasu, dla innych nawet życiowa pasja. Jednak czasami to jedyna forma ruchu dla osób z niepełnosprawnościami, bądź innymi problemami zdrowotnymi. Trzeba pamiętać, że z tej umiejętności korzysta się również w wielu innych formach aktywności. Przykładem są dyscypliny sportowe bezpośrednio związane z wodą, takie jak piłka wodna, pływanie synchroniczne, czy skoki do wody, albo zajęcia fizyczne np. aqua aerobik. Zdolność ta przydaje się też podczas rekreacji blisko akwenów. Każdy czuje się zdecydowanie pewniej na kajaku, rowerze wodnym, a nawet łowiąc ryby wiedząc, że gdy wpadnie do wody, jedyne czym musi się martwić to suszenie ubrań. Na naukę pływania nigdy nie jest za późno, aczkolwiek w młodości wszystkiego człowiek uczy się szybciej.

            Mamy nadzieję, że artykuł poszerzył Waszą wiedzę, oraz zainspirował Was do częstszego korzystania z basenów, czy podejmowania aktywności w wodzie.

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA w AQUA FORMA

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

Mgr Fizjoterapii

Filip Marszałek

Mgr Rekreacji Ruchowej

Beata Lipiec

>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW >>>>

 

Bibliografia:

  • Kowalski D., Pływanie jako wieloaspektowa aktywność fizyczna, Wydawnictwo Starogard Gdański, Gdańsk 2018.
  • Karkoszka G., Korzyści zdrowotne płynące z pływania, Nauczyciel i Szkoła, 3/2003.
  • Czabański B., Fiłon M., Zatoń K., Elementy teorii pływania, AWF Wrocław, 4/2003

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl