Jeśli przez dłuższy czas czujesz bolesność w okolicach stawu ramiennego, oraz masz problem z wykonywaniem ruchów w tej okolicy, możesz mieć zarostowe zapalenie torebki stawowej zwane potocznie „zamrożonym barkiem”. Schorzenie to oprócz uciążliwego bólu przez długi czas utrudnia codzienne funkcjonowanie, blokując wykonywanie czasem nawet najprostszych czynności codziennego użytku. Szczególnie narażone są osoby między 40 a 60 rokiem życia, kobiety, oraz pacjenci z cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi czy po przebytych urazach. Dolegliwości spowodowane przewlekłym stanem zapalnym i włóknieniem zajętej okolicy można podzielić na trzy fazy:
– Faza zamarzania (1-8 tygodni), w której to początkowe dolegliwości bólowe zaczynają być coraz ostrzejsze i pojawia się stopniowe ograniczenie ruchomości zaczynając od rotacji zewnętrznej
– Faza zamrożenia (9-16 miesięcy) charakteryzująca się zmniejszeniem dolegliwości bólowych, ale zwiększeniem sztywności, która skutecznie utrudnia funkcje dnia codziennego
– Faza odmrażania (12-40 tygodni), którą cechuje powolna regeneracja zajętej okolicy i powrót do sprawności
Czy możemy przyspieszyć procesy regeneracyjne?
Nie licząc metod farmakologicznych i operacyjnych, spore sukcesy na tym polu odnosi fizjoterapia. W celu poprawy ruchomości i redukcji bólu przy zamrożonym barku stosuje się metody pracy na powięziach i punktach spustowych, techniki rozluźniające, masaż głęboki, czy terapię manualną.
Badania pokazują, że skuteczne okazują się również czynniki fizykalne jak krioterapia, fala uderzeniowa, lub ultradźwięki, a także ćwiczenia rozciągające, w odciążeniu, czy wzmacniające z oporem w zależności od możliwości pacjenta.
I tu doskonałym rozwiązaniem są ćwiczenia w wodzie pod okiem Fizjoterapeuty, gdzie przy odpowiednim trybie ćwiczeń można osiągnąć znaczną poprawę stanu zdrowia.
W trakcie Fizjoterapii przy zarostowym zapaleniu torebki stawowej pozytywne rezultaty obserwuje się również poprzez łączenie różnych technik leczenia. Czasem wręcz konieczne okazuje się zastosowanie krioterapii, czy technik masażu do redukcji bólu, by móc przystąpić do ćwiczeń.
Zapraszamy na zajęcia do >>>Aqaua Forma <<<
>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<
Mgr. Fizjoterapii Filip Marszałek
Copyright © All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: Digital-it.pl