Punkty spustowe są zespołem bólu mięśniowo-powięziowego. W mięśniach znajdują się nadmiernie napięte włókna mięśniowe, wykazujące wrażliwość uciskową i wywołujące występowanie niespecyficznego i trudnego do określenia bólu, który często uznawany jest za objawy innych schorzeń. Dolegliwości bólowe mogą rzutować bądź promieniować do innych obszarów ciała, nawet odległych od rzeczywistego źródła problemu, dlatego często są one mylone na przykład z objawami dyskopatii i tzw. rwą kulszową bądź barkową, gdyż ból, czy nawet mrowienia lub drętwienia mogą być odczuwalne w kończynach. Ból może promieniować również wzdłuż kręgosłupa do kości krzyżowej i pośladka.
Niejednokrotnie objawy przypominają również nieprawidłowości narządów wewnętrznych i pacjenci skarżą się np. na ”ból nerki” czy kłucie w klatce piersiowej. Punkty spustowe zlokalizowane w obrębie odcinka szyjnego, twarzy czy głowy mogą wywoływać napięciowe bóle głowy, szumy uszne, czy nawet zawroty głowy, które mylnie uznawane są przez wiele osób za migreny.
Wraz z zespołem bólu mięśniowo-powięziowego mogą współistnieć również ograniczenia zakresu ruchów w stawach, sztywność mięśni, osłabienie siły mięśniowej czy poranne uczucie unieruchomienia.
Przyczyn powstawania punktów spustowych jest wiele. Mogą one tworzyć się przy nadmiernych przeciążeniach i mikrourazach tkanek miękkich np. podczas przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, złej ergonomii pracy, przy zaburzonej symetrii ciała, czy podnoszeniu przedmiotów w złym ustawieniu. Bezpośrednią przyczyną może być również uraz w obrębie narządu ruchu, stres, napięcie emocjonalne, a nawet trauma z dawnych lat.
Skutecznym sposobem terapii jest masaż głęboki, wykonany technikami bezpośrednimi takimi jak masaż poprzeczny (w poprzek włókien mięśniowych), masaż podłużny (wzdłuż włókien mięśniowych) czy kompresja przerywana bądź nieprzerywana, polegająca na uciskaniu bolesnych miejsc, lub też technikami pośrednimi usuwającymi dysfunkcje mięśniowo-powięziowe, np.. rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, odtwarzanie prawidłowej długości i elastyczności mięśni.
Bardzo dobrym sposobem na zmniejszanie dolegliwości bólowych jest hydroterapia, czyli terapia poprzez działania środowiska wodnego na organizm. Woda poprzez pozorne zmniejszenie ciężaru ciała, zmniejsza nacisk na powierzchnie stawowe co zmniejsza dodatkowo napięcia mięśni i ból. Ukierunkowane ćwiczenia w wodzie, pływanie czy aqua aerobik poprawiają postawę ciała, siłę mięśni głębokich oraz elastyczność i ukrwienie mięśni, co może zapobiegać pojawianiu się punktów spustowych czy likwidowanie już istniejących. Woda ma również działanie refleksologiczne, czyli poprzez wpływ na czuciowe zakończenia nerwowe poprawia ogólne samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Zapraszamy na zajęcia do >>>Aqaua Forma <<<
>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<
Mgr Fizjoterapii Paulina Jabłońska
Copyright © All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: Digital-it.pl