Trening Zdrowotny

Trening zdrowotny

Trening zdrowotny opiera się na indywidualnym planie ćwiczeń i skupia się przede wszystkim na utrzymaniu zdrowia i sprawności fizycznej. Zapobiega występowaniu chorób cywilizacyjnych, poprawia krążenie oraz wzmacnia odporność organizmu. Trening zdrowotny ten różni się od treningu sportowego i opiera się na kilku podstawowych zasadach, których należy przestrzegać, aby przynosił efekty.

Trening sportowy zakłada uzyskiwanie jak najlepszych, maksymalnych wyników w danej dyscyplinie, zdrowotny natomiast, nie przekracza funkcjonalnych możliwości organizmu ćwiczącego. Głównym celem jest poprawa zdrowia i samopoczucia, zmniejszenie lub zlikwidowanie bólów kręgosłupa oraz ogólnie wzmocnienie organizmu.

Żeby trening zdrowotny przyniósł oczekiwane rezultaty należy przestrzegać podstawowych zasad:

  1. specyficzności wysiłku – przed rozpoczęciem treningu należy określić swoje cele, czego się Inne ćwiczenia wybierzemy kiedy chcemy rozbudować masę mięśniową (trening siłowy), do zwiększenia zakresu ruchu w stawach oraz poprawy gibkości (stretching), a do poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej trening wytrzymałościowy (np. pływanie). Każdy z tych treningów wpływa inaczej na organizm i polega na wykonywaniu odmiennych ćwiczeń.
  2. wszechstronności – zasada ta zakłada różnorodność. Trening zdrowotny powinien składać się z kilku form aktywności fizycznej, ogólnorozwojowy, tylko w taki sposób nasz organizm zostanie w pełni wzmocniony. Nie można skupiać się na jednej grupie ćwiczeń, ale należy przeplatać je dodatkowymi.
  3. systematyczności – aby efekty treningu były widoczne i jak najlepsze, należy podejmować wysiłek regularnie. Już od pierwszej aktywności organizm zwiększy zdolności wysiłkowe, ale niepowtarzalność spowoduje brak efektu, a cały trud pójdzie na marne. Zbyt rzadkie zajęcia czyli takie, które są powtarzanie mniej niż 3 razy w tygodniu nie skutkują osiągnięciem założonych celów. Nawet bardzo intensywny wysiłek nie jest skuteczny, kiedy odbywa się raz na jakiś czas. Nie dajmy się zwariować i wpaść w błędne koło! Systematycznie nie oznacza codziennie, zwłaszcza dla osób początkujących. Nasz organizm nie jest ze stali i też potrzebuje czasu na regenerację. Zbyt częsta aktywność, bez dnia odpoczynku może doprowadzić do przetrenowania, a co za tym idzie, znudzenia się i przemęczenia. Zmęczone mięśnie nie są gotowe do podjęcia kolejnej pracy. Dochodzi do mikrourazów, które w konsekwencji niewystarczającej odnowy mogą się pogłębiać i przerodzić w poważne kontuzje. W każdym planie treningowym trzeba uwzględnić dzień przerwy, a czas ćwiczeń nie powinien być dłuższy niż 90 min.
  4. progresywności (stopniowania obciążeń treningowych) – zacząć należy od ćwiczeń najłatwiejszych, dostosowanych do możliwości ćwiczącego, które trzeba stopniowo zwiększać. Wraz z czasem i kolejnymi treningami organizm przyzwyczaja się do początkowych ćwiczeń i obciążeń, a my przestajemy widzieć postępy. W organizmie człowieka, w tym czasie dochodzi do szeregu zmian (zwiększona wydolność tlenowa oraz układu krążenia, redukcja tkanki tłuszczowej, lepsza sprawność i koordynacja), które są najbardziej zauważalne u osób początkujących.
  5. indywidualizacji – plan treningowy jest dobrany pod konkretną osobę, jej możliwości i potrzeby. Nie ma idealnego, uniwersalnego planu dobrego dla wszystkich, ponieważ każdy z nas ma inne oczekiwania i zdolności. Te same ćwiczenia mogą przynieść inne rezultaty u drugiej osoby, a oczekiwane efekty występują szybciej. Jakiekolwiek przeciwwskazania do podjęcia treningu czy problemy zdrowotne, powinny być wcześniej skonsultowane z fizjoterapeutą, lekarzem lub trenerem.

Podkreślając warto udać się na konsultację do specjalisty, aby upewnić się, że jesteśmy zdrowi i gotowi do podjęcia regularnego wysiłku fizycznego. Dolegliwości, które przeszkadzały nam w przeszłości mogły nie zostać wyleczone do końca lub zdążyliśmy już przyzwyczaić się do przewlekłego bólu. Trening przy złym stanie zdrowia, może okazać się nie być korzystny, a wręcz przeciwnie tylko zaszkodzi. Poważnymi zastrzeżeniami są choroby serca, zapalenie stawów, niewyrównana cukrzyca, przewlekłe i nabyte choroby nerek, niewyregulowane nadciśnienie tętnicze, ostre infekcje czy nawet nadmierna otyłość.

W treningu zdrowotnym osób dorosłych wyróżniamy następujące etapy:

  1. Etap ćwiczeń początkowych – jest to moment, w którym organizm przyzwyczaja się do regularnych ćwiczeń. W tym etapie powinniśmy być przekonani o celowości podejmowanej aktywności, nasilenie jest małe i trwa 10-16 tygodni. Jest to zależne od stanu zdrowia, systematyczności i wcześniejszych doświadczeń.
  2. Etap ćwiczeń entuzjastycznych – stadium przejściowe, w którym należy zwrócić uwagę na błędy związane ze zbyt małymi lub dużymi obciążeniami.
  3. Etap ćwiczeń racjonalnych – stadium dojrzałe- końcowe.

Czas trwania poszczególnych etapów uzależniony jest od wielu czynników takich jak: wiek, poziom sprawności uzyskany w wieku młodzieńczym, cechy osobowości czy aktualny stan zdrowia.

Trening zdrowotny jest sposobem na utrzymanie sprawności niezależnie od wieku. Różni się intensywnością, ale ma dla wszystkich podobny cel, dlatego warto o siebie zadbać, by opóźnić proces starzenia się i cieszyć się dobrą kondycją przez długi czas.

 

ZAPRASZAMY NA TRENINGI ZDROWOTNE DO AQUA FORMA – zadbamy i o Twoje zdrowie i o Twoją kondycję.

 

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW >>>>

 

 

Bibliografia:

  1. Jagier A., Trening zdrowotny, W: J. Górski (red.): Fizjologia wysiłku i treningu fizyczngo., Wydawnictywo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011
  2. Kuński H., Promowanie zdrowia. Podręcznik dla studentów wychowania fizycznego i zdrowotnego., Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 1997
  3. Kuński H., Trening zdrowotny, Medsportpress, Warszawa 2002

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl