Sport to zdrowie

Sport to zdrowie – pozytywne aspekty wysiłku fizycznego

 

Każdy doskonale wie, że sport to zdrowie.

Podejmowanie jakiejkolwiek formy aktywności, przynosi szereg korzyści dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Ludzie, którzy wplatają nawet minimalną aktywność w plan dnia, mają więcej energii oraz lepsze samopoczucie. Ćwiczenia fizyczne wywierają wpływ na wszystkie układy i wiele narządów ludzkiego organizmu. Jedną z podstawowych korzyści jest zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca, choroba wieńcowa czy nadciśnienie. Nie trzeba wylewać z siebie „siódmych potów”, ani mieć specjalistycznego sprzętu, aby mieć wpływ na zdrowie. Spacer, jazda na rowerze, nordic walking bieganie, aqua aerobik czy pływanie w zupełności wystarczą, każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od tego, w jakim jest wieku, co lubi, jakie ma możliwości ruchowe.

Aktywność fizyczna zmniejsza poziom cukru we krwi, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia odporność. Dodatkowo reguluje przemianę materii, nasila szybkość spalania kalorii, co wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Regularnie ćwiczenia likwidują napięcie i negatywne emocje, łagodzą skutki stresu, dają poczucie satysfakcji, a  tym samym podnoszą samoocenę.  Dzieje się tak, ponieważ podczas ruchu wydziela się serotonina – hormon szczęścia. Podejmowanie wysiłku fizycznego wiąże się z polepszeniem cech motorycznych. Wzrasta siła, szybkość i wytrzymałość. Poprawia się wydolność tlenowa organizmu, kondycja oraz koordynacja.

Aby aktywności fizyczna miała sens, należy pamiętać o regularności.

Sport to Zdrowie

Jednorazowy wysiłek nie wpłynie na poprawę tkanki kostnej. Długotrwały trening czy ćwiczenia rekreacyjne plus właściwa dieta znacznie przyczyniają się do wzrostu gęstość kości, zapobiegając tym samym rozwojowi osteoporozy i mniejszemu ryzyku złamań w wieku podeszłym.

W przypadku układu mięśniowego wysiłek powoduje zwiększenie masy i siły mięśniowej, w większym stopniu w przypadku treningu siłowego (niż wytrzymałościowego), z odpowiednio dobranym obciążeniem. Przyrost masy mięśniowej jest największy bezpośrednio po rozpoczęciu treningu przez osoby, które wcześniej nie były aktywne fizycznie, u osób wytrenowanych proces ten następuje wolniej. Sylwetka staje się bardziej muskularna, jak i następuje realne zwiększenie siły i wytrzymałości.

W przypadku ośrodkowego układu nerwowego ruch powoduje wzrost stabilizacji, koordynacji i koncentracji. Zwiększa się szybkość uczenia czynności ruchowych. Układ nerwowy adaptuje organizmu do wysiłku m.in. w układzie oddechowym i krążenia. Przystosowuje do powtarzających się obciążeń fizycznych. Zwiększa koordynację ruchowo-mięśniową. Powtarzanie tych samych czynności prowadzi do udoskonalenia techniki. Powoduje także polepszenie pamięci ruchowej i nie tylko. Odpowiednia dawka wysiłku ma korzystny wpływ na całokształt procesów intelektualnych.

W czasie treningu zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Następuje wzrost wentylacji i pojemności życiowej płuc, zmniejsza się częstość oddechów. Układ oddechowy adaptuje się do częstego wysiłku co skutkuje brakiem „zadyszki”. Cykliczna aktywność ruchowa sprawia, że układ krążenia staje się bardziej sprawny i wydolny. Zwiększa się pojemność minutowa serca oraz wzrasta jego ukrwienie. U osób wytrenowanych częstotliwość skurczów serca jest znacznie niższa podczas i po wysiłku, niż u pozostałych. Obniża się ciśnienie tętnicze krwi, a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia maleje.

Swój dobroczynny wpływ ćwiczenia mają również na układ pokarmowy. Polepsza się proces trawienia oraz perystaltyka jelit. Zapobiega zaparciom i problemom jelitowym. Przyśpieszony metabolizm szybciej odprowadza zbędne produkty przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn i zapobiega osadzaniu moczu w przewodach moczowych.

Wysiłek fizyczny ma niebagatelne znaczenia dla zdrowia i życia każdego z nas. Jest on niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju, a jego brak może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

SPORT TO ZDROWIE

Zadzwoń do nas i wybierz swój trening. 

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA w AQUA FORMA

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

 

Mgr Rekreacji Ruchowej

Beata Lipiec

 

Bibliografia:

  1. Leszczyńska A., Sport to zdrowie! Refleksje o aktywności fizycznej Polaków, Folia Sociologia, 45/2013.
  2. Grzanka-Tykwińska A., Chudzińska M., Podhorecka M., (i inni), Udział w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a aktywny styl życia osób starszych, Gerontologia Polska, 3/2015.
  3. Dobosz J., Korzyści zdrowotne z podejmowania aktywności fizycznej w wieku dojrzałym, 2017.

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl