Rehabilitacja w wodzie

Rehabilitacja po Covid-19 na basenie?

Koronawirus atakuje płuca i drogi oddechowe. Często może doprowadzić do zapalenia płuc lub niewydolności oddechowej. Ozdrowieńcy mają spłycony oddech, szybko się męczą, ich wydolność nie jest taka sama jak przed chorobą. Do przywrócenia prawidłowego oddechu można powrócić, ale wymaga to systematycznych ćwiczeń. Najlepszym z proponowanych rozwiązań jest rehabilitacja w wodzie. Powrót do pełni zdrowia może trwać nawet kilka miesięcy, wszystko uzależnione jest od tego, jaki był nasz styl życia przed covid-19. Osoby otyłe i mało aktywne fizycznie, gorzej i ciężej znoszą zarażenie tym niebezpiecznym szczepem wirusa. Zwiększona wydolność tlenowa, czyli lepsza kondycja stanowi lepszy punkt wyjścia do walki z chorobą, jak i późniejszej rehabilitacji.

Jak można ją wyrobić?

Oczywiście poprzez ćwiczenia na wytrzymałość, najlepiej w wodzie i trwające ponad pół godziny treningi cardio.

Może to być również w formie biegania, pływania, zajęć fitness, jazdy na rowerze, nordic walking i wiele innych. Osoby, które dotąd nie dbały o swoją aktywność, powinni zacząć spokojniej np. od spacerów/marszów, tak, aby odczuć zmęczenie. Ludzie niewytrenowani szybciej odczuwają pozytywne rezultaty i poprawę wydolności.

Co robić, aby wrócić do zdrowia po przebytej chorobie?

Warto zastosować te metody poprawy kondycji, które już znamy. Może okazać się, że zmęczenie jest zbyt duże, by zmotywować się do intensywnego wysiłku. W takim wypadku można zastosować ćwiczenia oddechowe oraz wspomagające oddychanie np.: dmuchanie przez rurkę w napełnioną wodą butelkę, oddychanie torem brzusznym, otwieranie ramion w celu zwiększenia objętości klatki piersiowej, wykasływanie zalegających wydzielin z płuc, głębokie ziewanie itp. Trzeba pamiętać, by nie robić wielu powtórzeń i zachować przerwy między ćwiczeniami/seriami, ewentualnie przeplatać z inną aktywnością. W innym wypadku może dojść do hiperwentylacji. Przebieg choroby często ma różny charakter, ale jeśli jesteśmy w stanie należy podjąć w/w wysiłek nawet w trakcie zarażenia, by infekcja nie niosła za sobą nieprzyjemnych konsekwencji.

Aktywność fizyczna niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia. 

Rehabilitacja w wodzie w Aqua Forma.

 Jedną ze sztandarowych aktywności jest wysiłek podejmowany na basenie.

Środowisko wodne zapewnia unikalne i niepowtarzalne warunki do treningu mięśni wdechowych i wydechowych.  Ciśnienie hydrostatyczne otaczającej ciało cieczy, utrudnia nabieranie powietrza dzięki czemu wzmacniamy mięśnie oddechowe. Gdy wypuszczamy powietrze pod wodą wykonujemy ćwiczenie analogiczne do dmuchania przez rurkę do butelki. Podczas pływania, nie tylko pracują mięśnie oddechowe, ale również mięśnie ramion, piersiowe i grzbietu przy wykonywaniu ruchów rękoma. Pomaga to poprawić ruchomość klatki piersiowej, co przekłada się na zwiększenie ilości nabieranego powietrza.

Inną opcją zwiększenia wydolności w środowisku wodnym są zajęcia z AQUA AEROBIKU.

W trakcie treningu pracują kończyny górne i dolne, a w programie często pojawiają się ćwiczenia rotujące tułów. Do wysiłku dodatkowo motywuje instruktor i dynamiczna muzyka. Atrakcyjne przybory, zmieniające się ćwiczenia oraz przyjemne uczucie ciągłego schładzania organizmu pozwala ćwiczyć z dużą intensywnością przez niecałą godzinę.

            Rehabilitacja w wodzie jest bardzo ważna w powrocie do normalnego funkcjonowania po covid-19. Warto korzystać z dostępnych metod zwiększania wydolności i wskoczyć do basenu na trening pod okiem specjalistów.

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW >>>>

Dbajcie o zdrowie!

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA w AQUA FORMA

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl