KOLANO SKOCZKA

Kolano skoczka

„Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała” chyba każdy zna to przysłowie, a jego podłożem są autentyczne sytuacje wielu osób.

W przypadku  dolegliwości  znanej potocznie jako kolano skoczka, a medycznie entezopatią rzepki, dochodzi do zmian przeciążeniowych w jej obrębie. Najczęstszą przyczyną problemu są energiczne ćwiczenia ekspulsywne kończyn dolnych połączone ze złą biomechaniką ruchu, albo nieprawidłowym obciążeniem treningowym takie jak wyskoki/podskoki. Co więcej, nieleczone może prowadzić do zerwania częściowego, bądź całkowitego więzadła rzepki  Stąd siatkarze, koszykarze, piłkarze ręczni i nożni, biegacze, czy tancerze obawiają się tego rodzaju kontuzji. Może ich wyłączyć z treningu na dobre.

Po czym poznać, że dotknęło nas kolano skoczka?

W skutecznym rozpoznaniu kolana skoczka trzeba zwrócić uwagę na ból kolana poniżej rzepki podczas wyprostu tego stawu (np. podczas przysiadów, skakania, czy schodzenia ze schodów). Może się też pojawić uczucie niestabilności kolana, jego obrzęk czy osłabienie siły mięśniowej ud i goleni. Ze względu na poziom uszkodzenia dolegliwość można podzielić na 4 stadia gdzie w najłagodniejszym ból utrzymuje się tylko po wysiłku, a w najostrzejszym trwa cały czas.

Entezopatii rzepki nie należy lekceważyć.

Zmiany zwykle nie goją się samoczynnie, a ryzyko przerodzenia się w poważny uraz jest dość duże. Leczenie „kolana skoczka„dzielimy na farmakologiczne, zachowawcze i operacyjne. W tym pierwszym dążymy do zmniejszenia objawów, stosuje się maści przeciwbólowe, oraz środki zmniejszające obrzęki. Obecnie rezygnuje się ze środków przeciwzapalnych. Główną rolę odgrywa różnorodne leczenie zachowawcze. W pierwszej kolejności należy pamiętać o odpoczynku od zajęcia powodującego ból. Warto też poprawić stabilizacje rzepki ortezą.

Jak przywrócić sprawność kolana?

W celu przywrócenia sprawności kolana z powodzeniem stosuje się metody takie jak oklejanie plastrami kinesiotaping, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, elementy masażu suche igłowanie, pinopresurę, a przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia ekscentryczne.

Poprawę przyniosą też ćwiczenia na basenie, z racji odciążenia grawitacyjnego, jakie zapewnia woda. Pod okiem fizjoterapeuty wykonując odpowiednie ćwiczenia, będziecie w stanie ukoić ból i przywrócić sprawność kolana. W Aqua Forma zajęcie rehabilitacyjne odbywają się w wodzie, czyli w środowisku, w którym nie obciążamy naszych stawów. 

Do metod stosowanych w fizykoterapii należy krioterapia i fala uderzeniowa. Operacji artroskopii stawu kolanowego dokonuje się jedynie przy braku efektów długotrwałej rehabilitacji.

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA REHABILITACYJNE w AQUA FORMA i wróć do FORMY.

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

 


Mgr fizjoterapii
Filip Marszałek

 

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW >>>>

Bibliografia:
1. Rodriguez–Merchan E. C., The treatment of patellar tendinopathy, „J Orthop Traumatol” 2013, nr 14, s. 77–81.
2. Kaux J. F., Forthomme B., Goff C. L. i in., Current opinions on tendinopathy, „J Sports Sci Med.” 2011, nr 10, s. 238–253.
3. Peters J. A., Zwerver J., Diercks R. L. i in., Preventive interventions for tendinopathy: a systematic review, „J Sci Med Sport” 2016, nr 19, s. 205–211.
4. Everhart J. S., Cole D., Sojka J. H. i in., Treatment options for patellar tendinopathy: a systematic review, „Arthroscopy” 2017, nr 33, s. 861–872.
5. Crossley K. M. T., Clinical features of patellar tendinopathy and their implications for rehabilitation., „J Orthop Res” 2007, nr 25, s.1164–1175. 

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl