Czy ćwiczenia w wodzie są dobre na ból pleców?

Czy ćwiczenia w wodzie są dobre na ból pleców?

Rehabilitacja w basenie sprzyja odciążeniu kręgosłupa i aparatu ruchu, łagodzi bóle mięśni i stawów, koryguje wady postawy i wzmacnia serce.

Tzw. Terapia Wodna może przynieść wiele korzyści osobom z takimi dolegliwościami jak ból kręgosłupa, czy to w odcinku lędźwiowym czy szyjnym. Dzieje się tak, ponieważ terapia ta, wzmacnia i stabilizuje dolną część pleców, zmniejsza ból pleców i zwiększa zakres ruchu stawów.

Techniki stosowane w ćwiczeniach podczas terapii wodnej, zwłaszcza na ból pleców obejmują terapię spa, ćwiczenia na stojąco lub pływające w basenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak makarony, urządzenia do pływania i urządzenia oporowe na dłonie lub stopy.

Ćwiczenia aktywnej terapii wodnej na ból pleców są różnorodne i powinny być dostosowane do danej osoby i jej specyficznego stanu zdrowia. Ćwiczenia obejmują zarówno proste czynności wykonywane w płytkim basenie, jak i kondycyjne przy użyciu podwodnych bieżni i innego zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Techniki ćwiczeń w terapii basenowej:

O to niektóre z podstawowych technik ćwiczeń w basenie(mogą być modyfikowane dla różnych stopni trudności):

– Ćwiczenia od kolan do klatki piersiowej

Ten ruch wykonuje się stojąc na jednej nodze, która jest lekko zgięta, a drugą nogę trzymamy wyciągniętą do przodu, łapiąc się ręką z boku basenu. To ćwiczenie wzmacnia i rozciąga mięśnie nóg, bioder i dolnej części pleców.

– Ćwiczenie podnoszenia nóg

Ten ruch jest wykonywany z jedną nogą wyciągniętą, a drugą nogą wspierającą, lekko zgiętą, podczas gdy ręką trzymamy się boku basenu. To ćwiczenie wzmacnia i rozciąga mięśnie nóg, bioder i dolnej części pleców.

– Ćwiczenie rozciągania przy ścianie

W tym ćwiczeniu rozciągającym, osoby ćwiczące przyjmują pozycję „Supermana” z rękami opartymi o bok basenu, a ciało i nogi wyciągnięte wzdłuż tafli wody. Rozciąga to wszystkie partie pleców i stawów z tylnej części ciała, a także rozciąga mięśnie ramion.

– Ćwiczenia chodzenia w wodzie

Chodzenie zarówno do przodu, jak i do tyłu w wodzie na wysokości klatki piersiowej działa na mięśnie nóg, nie wywierając przy tym żadnego wpływu na kolana ani biodra, co jest szczególnie ważne dla osób z zapaleniem stawów w tych obszarach. Ćwiczenie chodzenia może stać się bardziej wymagające dzięki dodaniu pływaków na dłonie lub lekkich ciężarków, dzięki czemu spacer w basenie staje się wodną wersją marszu siłowego.

– Unoszenie się na wodzie

To Ćwiczenie wzmacnia nogi i ramiona. Jest wykonywane podczas unoszenia się na plecach (czasami wykonywane z terapeutą podpierającym tułów lub przy użyciu kamizelki asekuracyjnej, która utrzyma nas na wodzie). Osoba wykonuje ruchy wiosłowania rękami i nogami.

Zabiegi SPA uzupełniające terapię wodną w przypadku bólu pleców obejmują często relaks w Saunie.

Kochani, to wszystko znajdziecie u nas , na Basenie Aqua Forma.

Zadzwoń do nas i wybierz swój trening. 

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA w AQUA FORMA

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl