Skręcenia stawu, a zwichnięcie stawu? Jak odróżnić?

SKRĘCENIE STAWU, A ZWICHNIĘCIE STAWU

Podczas codziennych aktywności, uprawiania sportu, czy pracy fizycznej mogą nam się przytrafić urazy układu ruchu. Szczególnie dokuczliwe  bywają skręcenia stawów jak i zwichnięcia stawów.

JAK ODRÓŻNIĆ SKRĘCENIE STAWU OD ZWICHNIĘCIA STAWU?

Skręcenie Stawu polega na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie.

W zależności od uszkodzeń w strukturach stawowych można podzielić na trzy stopnie. W pierwszym mamy do czynienia z naciągnięciem więzadeł i torebki stawowej, w drugim częściowym naderwaniem tych struktur, natomiast w trzecim do przerwania ciągłości tkanek.

Ponadto występuje duży ból po urazie, który w stadium drugim i trzecim przez jakiś czas może uniemożliwiać ruchomość, czy też obciążanie kończyny. Powszechny jest również obrzęk, czasem wraz z zasinieniem miejsca urazu.

Zwichnięcie Stawu wiąże się z utratą fizjologicznej łączności między powierzchniami stawowymi, co możemy zaobserwować jako nienaturalne, patologiczne ułożenie dystalnej części kończyny.

Uszkodzenia struktur stawowych są podobne jak przy trzecim czy drugim stopniu skręcenia. 

Leczenie w obu przypadkach przebiega podobnie z tym, że w zwichnięciach należy przywrócić fizjologiczne ustawienie kończyny poprzez manipulacje. Dobrze by zrobiła to osoba przeszkolona – np. lekarz.

Następnie należy unieruchomić staw na jakiś czas w zależności od stopnia uszkodzenia, a potem jak najszybciej rozpocząć rehabilitację. Oprócz czynników fizykoterapeutycznych (np. laser, ultradźwięki, krioterapia) wspomagających leczenie, do przywrócenia pełnej sprawności niezbędne są ćwiczenia wzmacniające mięśni w pełnym zakresie ruchu (stopniowo go zwiększamy – do granicy bólu) odpowiadających za ruch w uszkodzonym stawie, oraz ćwiczenia na czucie głębokie i stabilizujące.

Dobrze sprawdzają się w tej roli ćwiczenia na basenie z racji odciążenia, które zapewnia środowisko wodne (szczególnie przy dysfunkcjach kończyn dolnych). Właściwa rehabilitacja jest bardzo istotna w tego rodzaju schorzeniach ze względu na ich tendencje do nawracania.

Zdarza się to przy intensywnej pracy zajętych stawów, gdy struktury je otaczające są jeszcze osłabione i przy dużym obciążeniu nie są w stanie utrzymać ruchu w jego fizjologicznych granicach.

 

Zapraszamy na zajęcia do >>>Aqaua Forma <<<

ĆWICZENIA NA BASENIE Aqua Forma we Wrocławiu prowadzone są przez wykwalifikowanych Fizjoterapeutów.

 

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

Mgr. Fizjoterapii Filip Marszałek 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW >>>>

 

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl