Cierpisz na bóle stawów?

Zwyrodnienia Stawów

Wiele osób w podeszłym wieku skarży się na różnego rodzaju przewlekłe bóle stawów, przyczyniające się do pogorszenia sprawności fizycznej. Potocznie mówią, że po prostu cierpią na „starość”, w istocie częstą przyczyną tego stanu jest choroba zwyrodnieniowa (osteoartroza).

Schorzenie to spowodowane postępującą i nieodwracalną destrukcją chrząstki stawowej przyczynia się do bólu i ograniczenia ruchomości, w skrajnych przypadkach nawet całkowitego. Badania naukowe wykazują, że po 40 roku życia nawet połowa populacji może mieć zmiany zwyrodnieniowe, a procent ten zwiększa się wraz z wiekiem.

W takim razie jak to się dzieje, że możemy spotkać zarówno sprawnych 70 latków, jak również schorowanych 30 latków? Nie zawsze występowanie osteoartrozy powiązane jest z dolegliwościami.

W zależności od pochodzenia zwyrodnienia możemy podzielić na 2 rodzaje: pierwotne i wtórne.

ZWYRODNIENIA STAWÓW PIERWOTNE wynikają głównie z naszej puli genetycznej, czy chorób współistniejących.

Z kolei ZWYRODNIENIA STAWÓW WTÓRNE wynikają z naszej codziennej aktywności –  możemy na nie wpływać poprzez dietę, leki, a w głównej mierze przez aktywność fizyczną.

Poprawę ruchomości i redukcję bólu stawów można osiągnąć przez:

– Redukcję masy ciała. Dźwiganie nadmiernych kilogramów przyśpiesza zużycie chrząstki.

– Zmiana pracy/rodzaju aktywności fizycznej. Nadmierne przeciążenia mogą wynikać z naszego zawodu, czy też dyscypliny sportu, którą trenujemy.

– Zwiększenie siły, wytrzymałości i masy mięśniowej.

– Stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych np. krioterapia

Wprowadzenie regularnych i odpowiednio dobranych treningów pozwala uniknąć operacji, a także poprawia sprawność i ogólną odporność organizmu. Zwiększaniu siły i wytrzymałości, bez prowokowania niepotrzebnych dolegliwości bólowych dobrze sprawdzają się ćwiczenia w częściowym odciążeniu np. ćwiczenia w wodzie, czy też treningi pływackie. Na lądzie podobną funkcję mogą pełnić ćwiczenia izometryczne (napinamy mięśnie bez ruszania kończyną w stawie), lub też trening na dużych obciążeniach (mała ilość powtórzeń) na siłowni pod okiem terapeuty lub wykwalifikowanego trenera.

Zapraszamy na zajęcia do >>>Aqaua Forma <<<

>>>SPRAWDZ AKTUALNY GRAFIK <<<

 

Mgr. Fizjoterapii Filip Marszałek   

WRÓĆ DO ARTYKUŁÓW >>>>

Copyright © All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: Digital-it.pl